<< Tulosesus marculentus, (oglatotrosna tintnica) | Gobe | Tulostoma squamosum, luskati puhar >>
Tulóstoma brumále Pers. (1794)
Rod: Tulostoma - puharji
ZNAČILNOST: saprofitna goba s kroglasto glavo oz. klobukom je podobna gobam iz rodu Lycoperdon - prašnice, vendar ima visok in ozek bet. Raste tudi v zimskem času, pri mladih gobah je gleba mesnata, pozneje po dozoritvi pa se spremeni v prah, ki izhaja iz luknjice na vrhu.
KLOBUK: je kroglast in ima premer od 0.5-1.5 cm, mlad je gladek in belkast do svetlo okrast, s staranjem postaja okrast ali umazano belkast, na dotik je puhast, ob dozoritvi se na vrhu odpre luknjica z navzgor usmerjenim izstopajočim ustjem za izhajanje trosov in z gladkim robom, ustje je nekoliko temnejše barve.
TROSOVNICA: je znotraj klobuka, gleba je sprva belo okrasta in mesnata, pozneje pa se spremeni v rjavkast prah, ki izhaja iz luknjice na vrhu klobuka.
BET: 1-4.5 cm visok in 1-4 mm debel, mlad bledo okraste barve do rumenkast in kasneje okrast do rjavkast, vzdolžno vlaknast, s staranjem postaja gladek, je dokaj trd in proti dnišču nekoliko širši oz. gomoljast, pogosto je nekoliko zavit.
MESO: je mlado okrasto do svetlo rjavkasto, pozneje postane temno rjavo in prašno, je brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 3.5-5 µm, so bolj ali manj kroglasti, bradavičasti, trosni prah je rjasto rjav.
RASTIŠČE: raste v gozdovih predvsem na apnenčastih ali glinenih tleh, na peščinah in kamnitih tratah, v travi ali mahu, ob cesti, na brežinah in nasipih, posamič ali v manjših skupinah, dozori pozno v letu v oktobru ali novembru in se obdrži do pomladi, sicer pa obstane vse leto, je redek.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Lycoperdon mammosum P. Micheli (1729), Lycoperdon pediculatum Bull. (1787), Lycoperdon pedunculatum L. (1753), Tulostoma brumale var. efile Alb. & Schwein. (1805), Tulostoma brumale var. longipes (Czern.) J.E. Wright (1987), Tulostoma brumale ß filatum Pers. (1801), Tulostoma lacerum Pers. (1809), Tulostoma mammosum P. Micheli ex Fr. (1829), Tulostoma mammosum var. longipes (Czern.) Sacc. & Traverso (1911), Tulostoma mammosum var. majus Petri (1909), Tulostoma mammosum var. ore-albido Pat. [as 'ore albido'] (1904), Tulostoma pedunculatum (L.) Czern. (1845), Tulostoma pedunculatum var. longipes Czern. (1845)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2772