<< Tulosesus marculentus, (oglatotrosna tintnica) | Gobe | Tulostoma squamosum, luskati puhar >>

Tulostoma brumale, zimski puhar

Tulóstoma brumále Pers. (1794)
Rod: Tulostoma - puharji

Tulóstoma brumále, zimski puhar
Tulóstoma brumále - neužitna zimski puhar

ZNAČILNOST: saprofitna goba s kroglasto glavo oz. klobukom je podobna gobam iz rodu Lycoperdon - prašnice, vendar ima visok in ozek bet. Raste tudi v zimskem času, pri mladih gobah je gleba mesnata, pozneje po dozoritvi pa se spremeni v prah, ki izhaja iz luknjice na vrhu.

KLOBUK: je kroglast in ima premer od 0.5-1.5 cm, mlad je gladek in belkast do svetlo okrast, s staranjem postaja okrast ali umazano belkast, na dotik je puhast, ob dozoritvi se na vrhu odpre luknjica z navzgor usmerjenim izstopajočim ustjem za izhajanje trosov in z gladkim robom, ustje je nekoliko temnejše barve.

TROSOVNICA: je znotraj klobuka, gleba je sprva belo okrasta in mesnata, pozneje pa se spremeni v rjavkast prah, ki izhaja iz luknjice na vrhu klobuka.

BET: 1-4.5 cm visok in 1-4 mm debel, mlad bledo okraste barve do rumenkast in kasneje okrast do rjavkast, vzdolžno vlaknast, s staranjem postaja gladek, je dokaj trd in proti dnišču nekoliko širši oz. gomoljast, pogosto je nekoliko zavit.

MESO: je mlado okrasto do svetlo rjavkasto, pozneje postane temno rjavo in prašno, je brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 3.5-5 µm, so bolj ali manj kroglasti, bradavičasti, trosni prah je rjasto rjav.

RASTIŠČE: raste v gozdovih predvsem na apnenčastih ali glinenih tleh, na peščinah in kamnitih tratah, v travi ali mahu, ob cesti, na brežinah in nasipih, posamič ali v manjših skupinah, dozori pozno v letu v oktobru ali novembru in se obdrži do pomladi, sicer pa obstane vse leto, je redek.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE:

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Lycoperdon mammosum P. Micheli (1729), Lycoperdon pediculatum Bull. (1787), Lycoperdon pedunculatum L. (1753), Tulostoma brumale var. efile Alb. & Schwein. (1805), Tulostoma brumale var. longipes (Czern.) J.E. Wright (1987), Tulostoma brumale ß filatum Pers. (1801), Tulostoma lacerum Pers. (1809), Tulostoma mammosum P. Micheli ex Fr. (1829), Tulostoma mammosum var. longipes (Czern.) Sacc. & Traverso (1911), Tulostoma mammosum var. majus Petri (1909), Tulostoma mammosum var. ore-albido Pat. [as 'ore albido'] (1904), Tulostoma pedunculatum (L.) Czern. (1845), Tulostoma pedunculatum var. longipes Czern. (1845)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:139867




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2772

Login

Datum zadnje spremembe strani: 22 oktober 2022 13:47
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.167 sekundah.